Edebiyat Çalışmalarına Dijital Katkılar: Transkripsiyonlu Yazma

Bilindiği üzere edebiyat çalışmalarının en önemli adımlarından birisi transkripsiyon ile metinleri Latin alfabesine aktarmak.

Edebiyat Çalışmalarına Dijital Katkılar: Transkripsiyonlu Yazma
Edebiyat Çalışmalarına Dijital Katkılar: Transkripsiyonlu Yazma

Edebiyat araştırmalarının  en önemli adımlarından birisi Arap harfleriyle yazılmış olan metinleri transkripsiyon alfabesi ile Latin harflerine aktarmak. Öğrencilik yıllarımdan itibaren metinleri dijital ortama aktarırken transkripsiyonlu metin yazmanın farklı yollarını denedim. Her zaman daha kolay bir yol olabileceğine inanarak yeni, farklı yollar denedim. 

Yüksek lisans tezimin de bir bölümünü oluşturan Metinlerin Dijital Yolla Transkripsiyonlanması üzerine bir çalışma yaptım. Bu çalışmada transkripsiyon harfleri ile yazılmamış bir metni uygulamada yer alan alanlara eklendiğinde %86-90 oranında doğruluk oranı ile otomatik olarak transkripsiyonlu hâle getiren bir yapı ortaya çıkardık. Bu uygulama hâlen tez hocam Sayın Prof. Dr. İsmail Hakkı Aksoyak'ın yürütücülüğünü yaptığı TEBDİZ ve LEHDİZ projelerinde kullanılmaktadır. 

Sizlere yeni geliştirmiş olduğum yeni bir transkripsiyon uygulamasından bahsetmek istiyorum. Bu uygulamanın biraz daha yetenekli hâlini doktora tezim için kullanıyorum. Tez çalışmasından arta kalan kısa bir zaman diliminde bu uygulamayı genel kullanıma açmak istedim. Henüz pek fazla fırsat bulamadığım için tez çalışmamda kullandığım kadar gelişmedi fakat yine de çalışmalarınızda size zaman kazandırıp fayda sağlayacağından eminim. 

Uygulamanın çalışma mantığı basit. Kelime yazılmaya başlandığında girilen harfleri veri tabanında tarayarak size transkripsiyonlu kelimelerden öneriler sunuyor, uygun olanını seçip yazma işlemine devam ediyorsunuz. Veri tabanında transkripsiyonlu kelimelerden oluşan yaklaşık 150.000 kelime bulunuyor. Veri tabanında olmayan kelimeler için alt tarafta yer alan harf butonlarına tıklayıp ilgili kelimeye yapıştırmanız yeterli. 

Uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz

wave

Yorumlar

wave

Kapatmak için ESC tuşunu kullanabilirsiniz.