Edebiyat Çalışmalarına Dijital Katkılar: Transkripsiyon Dönüştürme

Transkripsiyon fontları, edebiyatımızın uzun bir dönemine ışık tutmamız için geliştirilmiş ve bilim dünyasının hizmetine sunulmuş önemli birer dijital olarak görüyorum.

Edebiyat Çalışmalarına Dijital Katkılar: Transkripsiyon Dönüştürme
Edebiyat Çalışmalarına Dijital Katkılar: Transkripsiyon Dönüştürme

Zamanla gelişen teknolojinin etkisiyle eskiden oluşturulmuş transkripsiyon fontları artık günümüzde kullanışsız kalıyor. Unicode karakterlerle oluşturulmuş transkripsiyon harfleri artık tüm bilgisayarlar ve ek bir fonta ihtiyaç duymadan açılabilmekte ve sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Gerek dijital çalışmalarımızda gerekse TEBDİZ ve LEHDİZ projelerinde eski fontlar ile yazılmış metinleri kullanmak istediğimizde fontların dönüştürülmesi hem uzun zaman almakta hem de bazı hatalar meydana gelebilmekte idi. Aşağıda bağlantısını verdiğim çalışmada bu font dönüştürme işlemini saniyeler içinde yapan bir uygulamayı tanıtmak istiyorum.

Font dönüştürme uygulamasını kullanmak için öncelikle metnin yazıldığı fontu seçiyoruz ve metni ilgili alana yapıştırıyoruz. Metin saniyeler içinde unicode transkripsiyon harfleriyle oluşturulmuş bir hâle dönüşüyor. Aynı yerden metni kopyalayıp çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz. 

Bunları da beğenebilirsiniz

wave

Yorumlar

wave

Kapatmak için ESC tuşunu kullanabilirsiniz.